Výlet na Vodopád Kamieńczyka Szklarska Poręba (Polsko)

28.03.2023

výlet Relax 006 - Hurá na Vodopád Kamieńczyka

Z Harrachova si můžete zajet do blízkého města Szklarska Poręba a podívat se na Vodopád Kamieńczyka. Jedná se o nejvyšší vodopád v polské části Krkonoš. Trojstupňová kaskáda o celkové výšce 27 metrů zajistí krásný zážitek z padající vody. U vodopádu je turistická chata, občerstvení i příjemná vyhlídka na okolní Krkonoše. 

Samotný start je z Harrachova po hlavní silnici. Vyjedete ven z města směrem na Polsko. Po cca. 3 km jste již v Polsku a zhruba za 7 minut jízdy autem se dostanete do polského městečka Jakuszyce. Pokračujete dále po silnici a po projetí serpentýnami a zatáčkami z kopce přijedete k prvnímu odstavnému parkovišti hned vpravo u silnice. Zde si můžete nechat za jednorázový poplatek 10 Zlotých zaparkované auto. Z parkoviště pokračujete zhruba kilometr pěšky po kamenité cestě nevhodné pro kola a kočárky. Stoupáním cca. 800 metrů se dostannete k vodopádům. Cesta zpět po kamenech je nepohodlná a nebezpečná, proto je lepší dojít až na vrchní vyhlídku a od tud sejít lesní asfaltovou cestou z kopce zpět na hlavní silnici a vrátit se na parkoviště okolo.

Zhruba ve 3/4 kamenitého výšlapu můžete zaplatit vstupné cca. 6 Zlotých, dostanete ochrannou helmu a můžete se projít po uměle vytvořených lávkách až přímo k vodopádu a kochat se kolmými stěnami nádherné soutězky. Jestliže ale bezpečně vyšlapete o kousek výše, dostanete se na bezplatnou vyhlídku, kde vodopády vidíte přes ochranné mříže z vrchu a zdarma. Na vrchní vyhlídce máte možnost relaxu i občerstvení.